🎄 Doručenie do Vianoc pre objednávky do 19.12.2023 🎁

Vianočné aktivity na stiahnutie

 

 

Vianoce sú časom pokoja, radosti a rodinných tradícií, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. S príchodom adventného obdobia sa domácnosti plnia vôňou pečených medovníčkov a ozvenou vianočných kolied. Tento obľúbený sviatok, ktorý je oslavou narodenia Ježiša Krista, sa vyznačuje mnohými zvykmi, ako je zdobenie vianočného stromčeka, pečenie sladkostí, darovanie darčekov či navštevovanie príbuzných.

1_1

Okrem týchto tradičných prvkov sú tu aj ďalšie zaujímavosti spojené s Vianocami. Vedeli ste, že vianočný stromček, ako ho poznáme dnes, má korene v nemeckých tradíciách a je zaznamenaný už v 16. storočí? Najstaršie známe použitie vianočných stromčekov vo vnútri domu pochádza z Alsaska v roku 1521. V tom čase Alsasko patrilo do Nemeckej ríše. Stromčeky boli zvyčajne zdobené jedlými vecami, ako sú jablká, oriešky alebo datle, a neskôr aj papierovými ozdobami, sladkosťami a sviečkami. Alebo že prvý písomný záznam o vymieňaní darčekov pochádza až z rímskych čias? Pôvod vianočných darčekov možno sčasti vystopovať až do starovekého Ríma, kde sa počas zimného sviatku Saturnálií vymieňali darčeky. Tento festival, ktorý sa oslavoval na počesť boha Saturna, zahrňoval hody, veselie a darčeky ako súčasť spoločenských rituálov.

2_1

Pokiaľ ide o konkrétnejšie zvyky vymieňania darčekov počas vianočného obdobia, tieto sa výrazne rozšírili v období stredoveku a boli spojené s rôznymi kresťanskými sviatkami. Napríklad na sviatok sv. Mikuláša, ktorý sa oslavuje začiatkom decembra, bolo zvykom dávať darčeky deťom.

Vo viktoriánskej ére v 19. storočí v Anglicku a Amerike došlo k značnej komercializácii Vianoc a k rozvoju moderných vianočných tradícií, vrátane posielania vianočných pohľadníc a zdobenia vianočných stromčekov. V tomto čase sa stalo bežnejším obdarovávať rodinu a priateľov počas Vianoc, čo zodpovedá dnešným zvykom.

 

20  

 

 

20

 

V modernom svete sa Vianoce stali aj časom tvorivosti a učenia. Pracovné listy s vianočnou tematikou sú skvelým spôsobom, ako spojiť zábavu s vzdelávaním a kreativitou. Nielenže podporujú rozvoj jemnej motoriky a pozornosti u detí prostredníctvom vystrihovania, počítania a maľovania, ale zároveň posilňujú rodinné väzby, keď rodičia spoločne s deťmi riešia úlohy a tvoria vianočné dekorácie. Tieto aktivity sú príležitosťou pre rodičov, aby svojim deťom priblížili význam Vianoc a zároveň im poskytli priestor pre vyjadrenie ich kreativity. 

Naše súbory na stiahnutie ponúkajú širokú škálu aktivít, ktoré sú špeciálne prispôsobené pre rôzne vekové kategórie. Pre tých menších, približne prvákov, sú pripravené jednoduché a zábavné aktivity ako napríklad počítanie a vyfarbovanie s vianočnou tématikou.

3_1

Pre dospelých sme pripravili špeciálne aktivity, ktoré môžu vypĺňať samostatne alebo spoločne s deťmi, a vytvoriť tak priestor pre rodinnú spoluprácu a rozhovory o hodnotách a očakávaniach spojených s Vianocami. Môžete spolu s deťmi napríklad plánovať rodinné vianočné tradície alebo prípravu sviatočných pokrmov.

Navyše, súčasťou súborov je aj predtlačený List Ježiškovi, ktorý je vynikajúcou príležitosťou pre deti, aby sa zamysleli nad tým, čo by si najviac želali pod vianočným stromčekom. Tento list môžu deti vyplniť a poslať svoje priania do vianočného neba, čím sa zároveň učia formulovať svoje myšlienky a písomne alebo pomocou kreslenia vyjadriť svoje želania.

 

Ak máš záujem aj ty o takéto pracovné listy, o niekoľko riadkov vyššie nájdeš formulár, kde vyplň svoje meno a e-mail a obratom ti do tvojej mailovej schránky pristane správa, kde si ich môžeš jedoducho stiahnuť. Potom si ich už len vytlač a zábava môže začať.

Zapojte sa do vianočnej atmosféry a vytvorte si s deťmi nezabudnuteľné spomienky. Naše pracovné listy vám v tom pomôžu. Nezabudnite si ich stiahnuť a zažite sviatočnú radosť plnými dúškami.

  

 Vnější světelný řetěz-2